W dniu 6 grudnia 2018 roku w siedzibie Instytutu Slawistyki PAN przy ul. Jaracza 6 odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody Fundacji Slawistycznej za rok 2017. Jej Laureatką została dr Karolina Ćwiek-Rogalska, której debiut książkowy – monografia Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz kulturowy czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian (Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2017, ss. 215) – wywołała duże zainteresowanie slawistycznego środowiska akademickiego. Oparta przede wszystkim na badaniach terenowych w gminie Dolní Žandov, dopełniona analizą materiałów terenowych i źródłowych: archiwalnych i czasopiśmienniczych, ta praca badawcza przynosi głęboką, nowatorską i zróżnicowaną diagnozę badanego obszaru, na którym dokonywały się zmiany składu narodowościowego.
Uroczystość poprowadziły dr hab. Anna Engelking, prof. IS PAN – przewodnicząca Kapituły Nagrody FS, oraz dr Dorota Leśniewska – wiceprezeska Fundacji Slawistycznej. Laudację wygłosiła prof. dr hab. Joanna Goszczyńska, która podkreśliła wielkie zaangażowanie i pasję Laureatki, wspartą solidnym przygotowaniem merytorycznym. Autorka Zapamiętanego w krajobrazie przywołuje i wykorzystuje bogatą i zróżnicowaną literaturę przedmiotu z zakresu antropologii, socjologii, historii, filozofii, co świadczy o jej dużej erudycji i nie mniejszej umiejętności poruszania się w nowoczesnych metodologiach. Ogromną zaletą monografii jest fakt, że jest ona bardzo dobrze skonstruowana, starannie przemyślana, w efekcie czego jej kompozycja jest przejrzysta i funkcjonalna. Wzbogacają ją fotografie wykonane lub pozyskane przez Autorkę w trakcie badań terenowych.
Wszystko to sprawiło, że debiutancka książka dr Karoliny Ćwiek-Rogalskiej w pełni zasłużyła na uznanie i uhonorowanie Nagrodą Fundacji Slawistycznej za rok 2017.