Zachęcamy do lektury książki „Sztuka marginesów”

Z radością zawiadamiamy, że światło dzienne ujrzała kolejna monografia, której Fundacja Slawistyczna jest współwydawcą. Nakładem Wydawnictwa Libron ukazała się książka dr Ewy Wróblewskiej-Trochimiuk Sztuka marginesów. Chorwacki plakat polityczny.

Jak czytamy w recenzji dr hab. Magdaleny Bogusławskiej:

„Niezaprzeczalną wartością książki jest niezwykle cenne poznawczo przesunięcie akcentów – oto osią narracji o historii państwa i narodu staje się przekaz wizualny, zazwyczaj marginalizowany w dyskursie historycznym, choć przecież to właśnie jego ewolucja wyznacza trajektorię przemian określanych mianem nowoczesności. Trudno zaprzeczyć, że jest ona wzrokocentryczna. Wróblewska-Trochimiuk wyciąga z tej diagnozy konsekwencje – dowodzi, że obraz jest w najnowszych dziejach Chorwacji aktorem, którego nie tylko nie sposób pominąć, ale którego rolę trzeba należycie uwydatnić”.

Zapraszamy do lektury!